Shporta

Cheesecake me akullore

KOHA E PERGATITJES: 25 min            KOHA E NGRIRJES6 ore
KOHA TOTAL: 6 ore 25 min                   SERVIRJA: 12 persona

Kjo CHEESECAKE ME AKULLORE  me fruta verore  është një akullore fantastike, kremoze, e lehtë për tu bërë. Pse të mos e bëni atë për fëmijët këtë verë?

Përbërësit

  • 500 g fruta të ngrira të verës
  • 7 lugë gjelle sheqer
  • 1 lugë gjelle lëng limoni
  • 396g qumësht të kondensuar
  • 600 ml krem pasticerie
  • 300 g djathë krem
  • 5 biskota te therrmuara

Udhëzimet

Vendosni frutat e verës në një tigan me madhësi mesatare, shtoni një spërkatje shumë të vogël uji për të ndaluar ngjitjen e frutave dhe vendoseni në një zjarr të ulët.

Kur fruti të jetë shkrirë, nxehni nxehtësinë dhe ziejeni butësisht, mbylleni kapakun, derisa të prishen manaferrat (rreth 10 minuta).

Shtoni sheqerin dhe lëngun e limonit dhe përzieni. Lëreni të ftohet për disa minuta.  Shijoni salcën e frutave dhe shtoni më shumë sheqer nëse e pëlqeni pak më të ëmbël.

Lëreni të ftohet plotësisht. Duke përdorur një lëvizje dore të mbajtur, tundni qumështin e kondensuar, kremin e dyfishtë dhe djathin krem ​​së bashku derisa tundësi të fillojë të lërë gjurmë në përzierje, dhe kur të ngrini lëvizësin, një fjongo krem ​​bie përsëri në tas.

Vendoseni mixture përzierjen e kremit në një tas tjetër dhe butësisht paloseni në salcën e ftohur të frutave. Nuk ka rëndësi nëse nuk e përfshini plotësisht, por sigurohuni që është palosur përafërsisht së bashku. Vendosni biskotat e tretjes në një tas dhe, duke përdorur një lugë druri, thërrmoni biskotat derisa të lihen me shumë copa të vogla. Palosni copat e vogla të biskotave ndihmon tretjen e ushqimit në pjesën e mbetur të përzierjes së akullores, duke hedhur poshtë thërrimet e vogla.

Hidhni gjysmën e përzierjes së biskotave në pjatën që do të ngrini akulloren, pastaj hidhni gjysmën e përzierjes së frutave sipër saj. Vidhni së bashku duke përdorur dorezën e një luge druri. Kjo është një mundësi e mirë për të praktikuar marrjen e një modeli të mirë të rrotullimit.

Derdhni përzierjen e mbetur të biskotave në akulloren tashmë të rrotulluar, sipër me përzierjen e frutave të mbetura, vorbull. Ngrini për të paktën gjashtë orë përpara se ta shërbeni.